ארץ מורשת


מעבר לדיון הסוציו-אקונומי בעשירונים, מאיונים ואלפיונים, יש בישראל מעמד-על שיחידי סגולה ספורים משתייכים אליו. אפשר למנותם לכל היותר באצבעות שתי ידיים. כוונתי לאותם יחידים ומיוחדים שזוכים שיאמרו עליהם ברבים שיש להם "מורשת". בן-גוריון ורבין, בגין וז'בוטינסקי, ואם נדבק בגישה תיאורית וכנה של המציאות, הרי שבשיח הציבורי מרחפת לה גם "מורשת גנדי", ומצרפת את רחבעם זאבי ז"ל לפנתיאון המצומצם הזה.

עד רצח רבין, כדי להיחשב כאדם שהותיר "מורשת" היית צריך להיות מנהיג היסטורי. הטראומה הלאומית עם הירצחו של ראש הממשלה יצחק רבין על ידי ישראלי-יהודי לצורך השגת מטרה פוליטית, הביאה לעולם את "מורשת רבין", שעיקרה המטושטש הוא "שאיפה לשלום" גם "במחיר ויתורים כואבים", עניין שמהותו עדיין לא הובהרה באופן מעשי, שלא לדבר על כך שהוא לא מומש. לאחר מכן אירע פיגוע החיסול בירושלים, שבו מחבלים פלשתינאים רצחו את השר רחבעם זאבי. הקושי לדון בערכים הפוליטיים שהאיש הזה ייצג, והשאיפה הוותיקה של הימין הישראלי לאיזון של "גם אנחנו, גם אנחנו" הביאה למיסוד מהיר של הביטוי "מורשת גנדי", הנתונה במין פורמלין ציבורי עכור פן ידונו בה באמת.

בכל אופן, עד כה היתה הסכמה בנקודה אחת: כדי שתהיה לך מורשת, נדרש ממך לא להיות בחיים. נראה שאין זו דעתו של חבר הכנסת זאב אלקין מ"קדימה", מפלגתו של שרון. בתקופת ההמתנה לדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד הזהיר אלקין את מי שמבקשים למתוח ביקורת על השר מופז בשל חלקו האפשרי בכשלי צה"ל ובמוכנותו הלקויה, שהרי הוא היה שר הביטחון בממשלה הקודמת. ומה היה תוכן האזהרה החמורה של חבר הכנסת? הוא אמר שמי שמותח ביקורת על מופז, הרי שהוא מותח ביקורת על החלטות שהתקבלו בתמיכה ובגיבוי של אריאל שרון, ובכך יימצא אדם כזה פוגע ב"מורשת שרון".

ובכן, המונח העברי "מורשת" או "מורשה" מציין מכלול דברים שהתקבלו בירושה, ובעיקר הכוונה היום למערכת ערכים ומסורת אבות שנחשבת לאל-זמנית. באנגלית קוראים לכך legacy, ומעניין לשים לב שהיא זהה ל"מורשת" בשני מובניה, החוקי והמוסרי. המקור הלטיני של legacy הוא legatum, שעניינו הורשה חוקית, מתן זכויות חוקיות וכו'. לעומת זאת, ברור שבמלה "מורשת" בהקשר של מנהיגים בישראל הכוונה היא לירושה מוסרית, לפחות כפי שהיא נתפשת על ידי מי שנותרים אחריהם, חסידיהם הנהנים מהחופש לעצב את המורשת כמעט כרצונם.

במידה רבה, התעקשותו הדמגוגית של ח"כ אלקין ושל אישים אחרים ב"קדימה" וסביבה להסתמך על "מורשת שרון" מזכירה את המבנה רב השכבות של השימוש שהאסלאם עושה במורשת הנביא מוחמד. שם נוצר מדרג יורד של מחויבות חוקית: מה שמוחמד אמר; מה שהוא לא אמר; מה שהוא עשה; מה שהוא לא עשה; מה שחבריו העידו; מה שחבריהם העידו על חברי הנביא וכן הלאה. כך בונה האסלאם הקשר חוקי לזיכרון סיפורי-מוסרי. ובמקומותינו, הפוליטיקאים אינם בונים הקשר חוקי למורשות המשרתות אותם אף כי אנו חיים בארץ בתהליך של "משפטיזציה". "מורשות" לעת מצוא דומות לאותם "קודים אתיים" שארגונים ומוסדות קונים להם ורוחצים בניקיון כפיהם. בדיוק כמו מדבקות "איך אני נוהג?" באחורי מכוניות רבות. כך גם "מורשת שרון" של ח"כ אלקין: מנטרה שנועדה להשתיק ביקורת.

"מורשת" ברורה כשיש הסכמה רחבה, זיכרון משותף ותוכן מוסרי. אז ברור גם המטען הסמנטי של המושג "מורשת". במצב של עכירות מוסרית, "מורשת" היא מושג ריק.

 

[התפרסם לראשונה בטור "ענייני לשון" במדור "תרבות וספרות", "הארץ", 8 בפברואר 2008]

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דפנה לוי  ביום 8 בפברואר 2008 בשעה 18:15

  ממי ירשת את הכשרון הזה?

 • אורי זקהם  ביום 8 בפברואר 2008 בשעה 18:51

  זה הטבח בלוד, לאחר שנכבשה.
  חוץ מזה, בני סבר פעם שרבין הוא אלוהים.
  כל שנה אני שואל אותו: זה יום זכרון לכבוד חיים נחמן רבין או יצחק ביאליק?

 • אסתי  ביום 8 בפברואר 2008 בשעה 20:05

  עכשיו יש להם "מורשת"

 • דוד הלל  ביום 10 בפברואר 2008 בשעה 22:16

  זה הטבח באלטלנה

 • יורם  ביום 11 בפברואר 2008 בשעה 18:12

  כי אפשר וצריך להזכיר שאלטלנה עגנה בחוף מכמורת ושהאצ"ל הפגיז את כפר ויתקין במרגמות וירה במקלעים כבדים במשך 24 שעות. הקברים בכפר עדים לקרב שהתנהל. לאחר פרשת כפר ויתקין המשיכה אלטלנה דרומה, עמוסה באנשי אצ"ל שעלו על סיפונה במכמורת ולכן היה ברור שכוונתה מלחמתית ושהסירוב של האצ"ל למסור את הנשק שעליה משמעותו אחת – נכונות ללחום.

  לא היה שום טבח. טבח זה דיר יאסין, למשל.

 • בולבול הקבולבול  ביום 19 באפריל 2009 בשעה 14:22

  בולבול הקבולבול זיין את ציצי הזונה בתחת יש לה בת איך קוראים לבת בולבול הקבולבול

 • זונה  ביום 19 באפריל 2009 בשעה 14:23

  זונה זונה זונה זונה זונה

 • זונה  ביום 19 באפריל 2009 בשעה 14:24

  זונה זונה זונה זונה זונה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: