אולמרט החליט: שרון לבטחון


אחרי שבועות וחודשים של חרושת שמועות, החליט ראש-הממשלה אהוד אולמרט על השינויים בהרכב ממשלתו. ה"פריש-מיש" שהכול ציפו לו בדריכות, בעיקר מאז המלחמה בלבנון בחודשי הקיץ, מזמן הפתעה מרעישה: אהוד אולמרט מחליט "להזיז" את עמיר פרץ מתיק הביטחון ולמסור אותו לידי אריאל שרון. שרון, אשר שוכב מחוסר הכרה מזה כמעט ארבעה-עשר חודש לאחר אירוע מוחי קשה, ציין השבוע את יום הולדתו ה79- בחוג המשפחה המצומצם, שהתכנסה סביב מיטתו בבית-החולים.
בהודעה שפורסמה מטעם לשכת ראש-הממשלה נאמר: “ראש-הממשלה אולמרט מאמין כי בעת הזו יש חשיבות מיוחדת למינוי אדם בעל ניסיון רחב ומגוון כאריאל שרון לתפקיד הרגיש ביותר לביטחון ישראל. מר אולמרט לא נזקק להמלצות או להתייעצויות עם מומחים כדי לבחור בשרון, שהרקורד שלו מוכח. איש לא יוכל לטעון כי לשרון אין את הכישורים. מדובר באדם שהיה קצין מבריק – יש אף שהגדירו אותו גאון צבאי, שכן מהלכיו נלמדים במיטב האקדמיות הצבאיות בעולם -, אדם ששימש כבר בתפקיד שר הביטחון, שלא לדבר על כהונתו המבריקה כראש-ממשלה מוצלח במיוחד, עת בה היה, יחד עם מר אולמרט, אדריכלה הראשי של תכנית ההתנתקות".
ההודעה על המינוי עוררה כצפוי סערה בקרב אנשי ציבור, שרים, חברי-כנסת ופעילים מכל הקשת הפוליטית. כתבינו בשטח אספו מגוון תגובות.
ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק אמר בתגובה להודעה המפתיעה: “זו לא עת לחשבונות-עבר. כולם צריכים עכשיו לשלב ידיים ולחשוב על המדינה. אריאל שרון היה מצביא גדול ושר ביטחון יוצא מהכלל". בתגובה לטענות שמצבו של שרון לא יאפשר לו לבצע את תפקיד שר הביטחון השיב ברק בחוסר-סבלנות: “מה זאת אומרת? בעולם של מחשבים ומערכת-מידע שר ביטחון לא חייב להתרוצץ בשטח. אין לי ספק שהוא יבחר את מיטב המוחות כדי שיעבדו סביבו".
חבר הכנסת והשר לשעבר דן מרידור הסכים לתת רק תגובה קצרה, כדרכו: “אני מאמין שמר שרון הוא בעל הכישורים המתאימים לתפקיד. שאלת מלחמת לבנון לא צריכה לעלות בעת הזאת". בתשובה לשאלה סירב מרידור לומר לאיזו מלחמת לבנון הוא מתכוון. “הדברים ידועים", אמר וטרק את הטלפון.
נחרץ במיוחד היה חבר הכנסת אביגדור ליברמן, ראש סיעת "ישראל ביתנו" שאמר: “על הרקורד של שרון אין צורך לדבר. בכלל, זה לא הזמן לדיבורים. צריך לשפוט לגופו של עניין ולא לגופו של אדם. שר לא צריך לעבוד יום עבודה של 24 שעות אלא להוביל מדיניות נכונה". ליברמן נשאל האם אינו חושש שעם מינוי שרון לתיק הביטחון יחול כרסום בסמכויותיו כשר לאיומים אסטרטגיים. לכך איבט ליברמן השיב רק בחיוך: “זה לא האיום האסטרטגי שאני מתכוון לדבר עליו", והוסיף: “אולי אתם צריכים לשאול את מר שרון עצמו".
בסביבתו של אריאל שרון סירבו להגיב לדברים ואמרו רק "עד שהמינוי לא יאושר סופית, לא נוציא הודעה לתקשורת. מר שרון מרגיש מצוין ומוכן לשוב לזירת העשייה בכל עת שהמצב ידרוש זאת". ניסיון להשיג תגובה מעמרי שרון נענה רק ב"אני כבר לא בעסק, אני עושה לביתי, תודה ושלום".
חברי-הכנסת הערבים הגיבו בכעס צפוי. ח"כ אחמד טיבי אמר: “אולמרט חושף את פניו האמיתיים עם מינוי הרוצח מביירות לתפקיד שר הביטחון. כרופא אני אומר לכם שהוא לא היה חסר-הכרה בימי סברה ושתילה והוא לא חסר הכרה גם היום. הכל דיסאינפורמציה של ממשלת הכיבוש כדי להמשיך להתעמר בעם הפלסטיני". ח"כ עבד-אל-והאב דהמשה היה לא פחות חריף: “דקה אחת של שרון כשר ביטחון ואפילו עם מגבלות פיזיות תחזיר את האזור 100 שנה אחורנית. את החשבון על שיקום אריאל שרון ישלם כרגיל העם הפלסטיני הנאנק תחת מגפי הקלגס הציוני".
גורמים בקהילה המשפטית העלו את נושא כשירותו של שרון לשמש בתפקיד שר הביטחון. כזכור, ועדת כאהן לחקר הטבח בסברה ושתילה קבעה בזמנו ששרון מנוע מלשמש בתפקיד עקב חלקו באי-מניעת הטבח. הדעות על המינוי הצפוי היו חלוקות. גורמים מסוימים אמרו שהפסילה של שרון אינה מוגבלת בזמן ואילו גורמים אחרים טענו שאין בחוק הישראלי עונש בלתי-מוגבל, ושאם היה מדובר במאסר היו מנכים לשרון שליש בעקבות הישגיו בשנים שלאחר מכן. “הוא שילם את חובו לחברה", אמר הפרופסור למשפט חוקתי דוד חושן-סתת, “אינני סבור שראוי לפסול אדם על מעשה שהוא נענש עליו לפני שנות דור". מי שהפתיע בתגובה לתקשורת היה רב-גונדר יעקב גנות, הממתין עדיין לאישור מינוי למפכ"ל המשטרה על רקע מחלוקת משפטית בדבר רבב שדבק בו: “שרון הוא מינוי מעולה. אבל ברמה האישית אני חושב שאם הוא יכול להיות שר ביטחון אחרי עניין לבנון, אין סיבה לא לאשר מינוי של מי שלא הורשע בפלילים ולא דבק בו כתם".
מטבע הדברים בתוך כך עלתה שאלת יכולתו של שרון למלא את התפקיד מן הבחינה הרפואית. מקורביו של שרון הגיבו בכעס על הטענות כאילו הוא אינו מסוגל לעבוד יום עבודה מלא. “ממתי הסודיות הרפואית הייתה להפקר?”, אמר יועץ התקשורת אבנר אור-גנוז, “נחשוף את המסמכים רק אם בית-משפט יורה לנו על כך". עם זאת, התגובה הארסית ביותר הגיעה מחבר ילדות של שרון, אל"מ (מיל.) פיני הררי: “היה לנו שר ביטחון שעבד 16 שעות ביום והוציא אוויר. אני הייתי עם אריק ב101- ובתעלה, ואני יודע על מה אנ
י מדבר: עכשיו יהיה לנו שר ביטחון שבחמש דקות ביום יוציא לנסראללה את הנשמה".

 

(פורסם לראשונה בבלוג הסטירי שלי)

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • מיה  ביום 28 בפברואר 2007 בשעה 9:40

  בתי החולים, כמו גם, אגב, בתי הקברות, מלאים בפוטנציאלים מצוינים אחד אחד לתפקיד שר הביטחון ובעצם לשלל תפקידים בממשלת אולמרט.

  אני, בכל אופן, עם כל החיבה לפוליטיקאים ה"גדולים", אשמח לשמוע עוד דווקא על אבנר אור-גנוז

 • אורית  ביום 28 בפברואר 2007 בשעה 11:55

  נו, וכשאני אומרת שאבחר בגולדה, אומרים לי שאני לא יכולה. אני פשוט מקדימה את זמני.

 • דב אבי יאיר  ביום 28 בפברואר 2007 בשעה 13:44

  01. מבריק,מציק,לגמרי לא מצחיק.
  02. מינוי אפשרי,ו"שימותו הקנאים".
  03. בכל מקרה,עדיף על מינוי סוס,אלא אם כן
  מדובר בסוס ערבי(סוס "עבודה" כמובן).
  04. אירוניה כמפלט אחרון.
  05. ובכלל, מה נשאר? – מילים.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: