לשדר את הר-הבית לכל העולם


  הרגיעה בעניין העבודות במעלה המוגרבים בהר-הבית היא בוודאי זמנית. בצורה זו או אחרת, אנחנו צפויים לסכנת תבערה סביב האתר הקדוש והרגיש הזה, שהוא אחד ממוקדי הסכסוך הישראלי-פלסטיני והיהודי-מוסלמי. נתניהו פתח את מנהרת הכותל ואולמרט ניסה לבנות גשר במקום מעלה המוגרבים כפי שהיה מוכר לכל מבקר מזה שנות דור. שניהם פעלו בחלקלקות. נתניהו עשה את שעשה באישון-ליל, ואילו אולמרט ניסה לעשות את שלו בלי שהציבור יידע בדיוק מה עומדים לעשות. הציבור הוטעה לחשוב שמדובר בשיפוץ הקיים, לאחר שהמעלה נפגע מגשמים, ואילו התכנית האמיתית הייתה לבנות גשר ארוך הרבה יותר. יש ספקות באשר לתקינות האישורים לעבודות ולקיומם בכלל, ונראה שהדברים נבדקים. אופטימיסט יאמר שלהבא ייזהרו בצוננים, אבל לפי התבנית החוזרת ואם לשפוט על פי אופיים של מקבלי ההחלטות הישראלים, אנו צפויים לעוד שטויות, לעוד גנבת-דעת, לעוד מעשים בחשאי, בלילה, בלי ליידע את העולם, שלא לדבר על הציבור הישראלי, הנושא בעיקר התוצאות בכל פעם שמישהו מחליט לעלות מלוא-האגו על איזה סלע-קיום נצחי.

ברור שאת השייח' ראאד סלאח' שום דבר אינו מעניין מלבד הרווחים הפוליטיים שהוא יכול לעשות מכל נגיעה אמיתית, דמיונית או בדויה באל-אקצא. הוא יודע שהמסגד לא היה בסכנה ושאין כל כוונה להקים שם בית-כנסת. עיקר מעייניו נתונים לקידום הפלג הקיצוני של התנועה האסלאמית, בעיקר על חשבון שנוא-נפשו השייח' אברהים סרסור, אדם הגיוני ומציאותי, שתענוג לשמוע אותו. השייח' ראאד יכול להיות סמוך ובטוח שתמיד יהיו מנהיגים ישראלים שישחקו לידיו, וכל שעליו לעשות הוא להמתין.

אולמרט נהג בטיפשות, בחוסר-אחריות ובחוסר שיקול-דעת כשנלחץ בעת ביקורו בתורכיה מהצהרות קשות של ראש-הממשלה התורכי ארדואן והזמין משלחת-בדיקה של מומחים תורכים שיבואו ויראו אילו עבודות נעשות בירושלים. מדוע לא להזמין משלחת של אונסק"ו? מדוע לא להביא נחיל בלתי-פוסק של מהנדסי סטרוקטורה, מומחים לשימור אתרים עתיקים, בעלי-מקצוע (מארכאולוגים ועד צלמים, דרך אנשי בנייה, שחזור ותיעוד) מכל העולם כדי שיבדקו את מצב האתרים הרלוונטיים בירושלים? יש לא מעט מומחים איטלקים שעסקו בהצלת מסגדים עתיקים באסיה המרכזית, וזו רק דוגמה.

אבל בינתיים, אפשר לעשות משהו מיידי. הנה הצעה פשוטה: למלא את הר-הבית ואת סביבותיו במצלמות רשת שתשדרנה וידאו באינטרנט. לשדר ולשדר ולאפשר לכל מוסלמי בעולם להתחבר לאל-אקצא, לחרם א(ל)-שריף, לירושלים העתיקה ולראות במו-עיניו מה קורה שם, יום-יום, שעה-שעה.
ברור שמי שרוצה להשתמש בכל תרוץ אפשרי כדי להבעיר את העולם המוסלמי, יעשה זאת. אבל זה לא אומר שאנחנו צריכים לשבת בחיבוק ידיים. מסתבר שהשיטה הופעלה במכה, שם לא נרתעו הסעודים המופקדים על קדושי האסלאם (מספר 1 ו-2 ברשימה שבה ירושלים היא 3) מלהתקין מצלמות רשת על הכעבה עצמה!

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עינת  ביום 18 בפברואר 2007 בשעה 22:10

  מכריז ברשתות הזרות שישראל מבצעת פשע נגד האנושות (כך הוא כינה בשבוע שעבר את העבודות ) בעוד שמעולם לא שמעתי את קולו בעניין דארפור לדוגמא,שם באמת מתרחשים פשעים נגד האנושות.

 • דני  ביום 18 בפברואר 2007 בשעה 23:18

  הרי כמה מילות גינוי רפות לפרובוקטור פנאט ותאב דם כמו ראאד סאלח מחייבות את אנשי הפוליטקלי קורקט למצוא איזשהו איסלמיסט חשוך אחר ולחלוק לו שבחים.

 • יורם  ביום 19 בפברואר 2007 בשעה 13:36

  ומספר לי באימייל שיש שני אתרים שבהם אפשר לצפות בחפירות בשער המוגרבים, במצלמת רשת פעילה:
  http://www.mfa.gov.il/mfa
  וגם באתר רשום העתיקות:
  http://www.antiquities.org.il/home_heb.asp

  יופי. אלא שאני חושב שלא צריך לחכות למהומה כדי להגיב בהסברה קצת רופפת אלא כדאי לתפוס יוזמה ולתעד היטב את כל המקומות הקדושים, להציג אותם באתר מיוחד, עם URL שלא ייראה ישראלי-הסברתי. לקנות לשם כך דומיינים והכל. כמו שצריך.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: