שקצב ישלם מכיסו


אתם יודעים מה? שקצב ישלם לעורכי-הדין מכיסו הפרטי. כך עשה ביל קלינטון כשהוא נאלץ לשכור עורכי-דין כדי להגן על עצמו בפרשת מוניקה לווינסקי וכל מה שנבע ממנה, עד הליך ההדחה. אבל לפני שאשוב לקלינטון, אסיים את ההערה על קצב, להבדיל. שישלם להם מכיסו הפרטי. ולא זו בלבד, אלא שכל יועצי-התקשורת, יועצי התדמית, התחקירנים והמתגייסים מקרב אנשי המקצוע יידעו שעצותיהם נחשבות לעבודה שהם עושים עבורו. ולא, הוא לא יכול לקבל טובות הנאה כנשיא המדינה, ולא לקבל מתנות בעלות ערך יותר מסמלי. ושישלם על כך מסים. אבל בעיקר: שישלם לעורכי-הדין מכיסו.

אני לא יודע כמה עולה לשכור את דוד ליבאי וגם את ציון אמיר. אבל מקריאה בעיתונים בפרשיות עבר נדמה לי שמדובר בעשרות אלפי דולרים. גם זו פריבילגיה שניתנת לנשיא המדינה בעודו זועק חמס על כך שמעלילים עליו ורודפים אותו: משלם המסים, כלומר אתם ואני, משלמים תמורת הייצוג המשפטי הזה, שופרא-דשופרא של פרקליטי הצמרת.

ואתם יודעים מה? אם הוא ייצא זכאי, שקופת המדינה תחזיר לו את העלות, או חלק ממנה, לפי כללים ברורים. אפילו בכך תהיה הקלה משמעותית לעומת המצב בארצות-הברית. כן, קלינטון עזב את הבית הלבן עם חוב של עשרה מיליון דולר לעורכי-דינו למיניהם ולכל מה שהיה כרוך בייצוג שלו ובהגנה עליו בעודו נשיא מכהן. ה"ניו יורקר" פרסם לא מזמן כתבה ארוכה ומרתקת על קלינטון הפנסיונר, הנשיא לשעבר, המשלב מעשי צדקה גלובליים עם עבודה. כן, עבודה. הרצאות, ספר, הופעות בתשלום. את החוב הוא החזיר. הוא עבד במה שהוא יודע לעשות כאיש ציבור בפנסיה.

יש לי הרגשה (“ותקנו אותי אם אני טועה", נהוג לומר כאן) שאילו קצב היה נדרש מלכתחילה לשלם את ההוצאות המשפטיות הוא היה מגיע לעסקת טיעון במהירות רבה מאוד. או למשל שוכר רק עורך-דין אחד, אולי אפילו קצת-קצת יותר זול. אני מכיר כמה וכמה שהיו מסוגלים לסגור עבורו עסקה, וזה היה עולה פחות, לכולנו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יצחק  ביום 16 באוקטובר 2006 בשעה 22:50

  כול מילה בסלע.

  לצערינו אנו מחקים את ארה"ב בכל הדפוסים הגרועם שלה. ואין אנו מחקים דפוסי תרבות ודמוקרטיה ממנה.

 • אורית קמיר  ביום 17 באוקטובר 2006 בשעה 8:28

  א. סביר להניח שמדובר במאות אלפי ולא עשרות אלפי דולרים (או יורו…), ב. אם אכן אנחנו משלמים את ההוצאות המשפטיות (מה שאני מודה – לא עלה על דעתי: מנין המידע?) – מדוע איננו זכאים לדעת בדיוק אם מאות אלפי או מליונים?

 • יחפה לא מחיפה  ביום 17 באוקטובר 2006 בשעה 13:13

  יצאתי מתוך ההנחה שהוא אכן משלם מכיסו. אלא אם כן עורכי הדין לקחו את התיק
  PRO BONO. לך תדע

 • יורם  ביום 17 באוקטובר 2006 בשעה 14:16

  כשמדובר באיש ציבור, בוודאי בכיר כל-כך, לקבל חינם זה חמור עוד יותר, כי אין שום דבר שניתן חינם ברמה הזו. חינם זה כמו לשלם לקצב שוחד מראש.

 • יחפה לא מחיפה  ביום 17 באוקטובר 2006 בשעה 14:39

  אגרת משפט עולה בערך 150 דולר שכל אחד משלם מכיסו. עורכי הדין, הן של התובעת והן של הנתבע, מקבלים תשלום בתום המשפט, ומי שמפסיד במשפט משלם את שכרו של עורך דינו ובנוסף גם את שכרו של עורך דינו של התובע, אם הוא דורש זאת.
  אם עורכי הדין של קצב לקחו את התיק חינם, לדעתי, אין פה עניין של 'שוחד מראש' אלא עניין של פרסומת חינם. במקרה כזה גם עורכי הדין מרוויחים..
  אם קצב יימצא אשם, ישלם מכיסו. הלא כן?

 • יחפה לא מחיפה  ביום 17 באוקטובר 2006 בשעה 15:17

  דבר קטן שנשכח הוא העובדה שהנשיא קצב ב-6 ביולי 2006 פנה אל מני מזוז, היועץ המשפטי לממשלה, והתלונן על נסיון סחיטה כלפיו, לכאורה על רקע איום בהגשת תלונה על הטרדה מינית. בגלל ההוריקן התקשורתי שפרץ, הפך הנשיא לנאשם במקום מאשים. כל המתלוננות יצאו לאחר מכן וכולן טענו שחוו הטרדות מיניות. לאחר מכן התחילו הטענות נגדו על אי סדרים וכל השאר.

  אגב, לאיזה תהליך הדחה אתה מתכוון? קלינטון המשיך בכהונתו עד הסוף.

  ואם כבר משווים עם ארה'ב, קלינטון והנשים השונות. שמה של מוניקה לווינסקי פורסם כמעט מההתחלה. גם השמלה…

 • יורם  ביום 17 באוקטובר 2006 בשעה 15:57

  1. קצב לא הגיש תלונה על סחיטה, אלא אפילו כתב למזוז שלא ניסו לסחוט אותו, אחרי שדובר על האפשרות שהוא יתלונן.

  2. כן, נגד קלינטון נפתח תהליך Impeachment.

  3. לא אוטומטי בישראל שהצד המפסיד משלם את עלות הייצוג המשפטי של המנצח, כלל וכלל לא. וגם לעבוד חינם תמורת פרסום זה בדיוק לא לעבוד חינם.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: