המכון להנחלת מורשת רחבעם זאבי (“גנדי") – קטע סטירי או קווים לפרוגרמה


נראה שבעוד ימים לא רבים יוחלט על הקמת מכון להנחלת מורשת רחבעם זאבי (“גנדי"). אני מאמין שאני לא טועה, ואין מנוס מההחלטה, בוודאי לאחר ששמעון פרס אמר שהוא יצביע בעדה. ציניקנים יאמרו שפרס יתקשה לנצח אפילו בהצבעה הזו, אבל כדאי לדייק: הוא יפסיד רק אם ינסה לרוץ להנהלת המכון, אבל אולי גם לשמעון פרס יש גבולות.

כך או אחרת, היות שהמכון יקום, והיות שאני חושב שבחיים האלו, ובוודאי במציאות הישראלית המטורפת, מוטב להתכונן למה שאינך יכול למנוע, כי ממילא יכול לבוא משהו גרוע ומטורף עוד יותר, ישבתי עם עצמי וחשבתי: מה יכולים להיות תחומי הפעילות של המכון ע"ש גנדי-זאבי? מה הוא יכול להנחיל?

הנה הצעות אחדות:

המכון לא יתעלם מנושא הטרנספר. להיפך, הוא ידון ויעסוק בו במיטב הכלים המקובלים כיום בתחום הדידקטי ובתחום האודיו-ויזואלי. המכון יערוך כנסים כגון "המאה העשרים: המאה של נדידות העמים". בכנסים הללו ידובר על נדידת הצ'צ'נים לערבות הצחיחות בימי סטלין, על נדידת הארמנים בימי מלחמת העולם הראשונה, על נדידת הנוצרים ועובדי האלילים בסודן, על נדידת ההוטו והטוטסי (וכל מה שביניהם) בשנות התשעים של המאה, על נדידת האוכלוסיות השחורות לאזורים אוטונומיים בדרום אפריקה של ימי השלטון הלבן ועוד ועוד. מובן שעל מה שקרה ליהודים באירופה לא ידובר, הרי לא יעלה על הדעת לכנות זאת "נדידה". כמו-כן, לא ידובר על נדידת הגרמנים האתניים לאזורים הסלביים (הלוך וחזור) – זה נושא רגיש מדי, ורגישות הציבור תהיה נר לרגלי הנהלת המכון.
בתחום האודיו-ויזואלי תהיה הפעלה בשם "חווית הטרנספר". הקהל יוכנס לאולם חשוך, שבו יושמעו קולות של דוברמנים ורוטווילרים מורעבים המתנפלים על גדרות תיל. לאחר מכן יושמעו קולות צליפה (רק בשוטים, לא ביריות, חס ושלום). זרקורים יסרקו את הקהל המבועת. כאשר רמת הבהלה תגיע לשיא (בהשגחה של אנשי מקצוע, ולא מומלץ לחולי לב ולבעלי קוצבי-לב), יועבר הקהל בסרט נע לאולם אחר, שבו תושמע מוסיקה אתנית רכה, לפי הרכבו האתני של הקהל. לאחר מכן יושמעו קולות את מנועי דיזל של משאיות ואוטובוסים, ותימדדנה הרגיעה בקהל ועוצמת אנחות הרווחה. הוכחה לכך שטרנספר הוא אמצעי לחלץ מיעוטים ממצבי מצוקה.
במקביל, יוקדש אולם דיונים מיוחד לנושא הטרנספר. הקהל יתעמת עם שאלות כמו "מה עדיף: באוטובוסים או במשאיות?”; “טרנספר-פלוס: האם לאפשר עזיבת העשירון העליון במטוסים ובספינות שעשועים? היבטים חברתיים וכלכליים"; “מהירות מול התאקלמות: סוגיות בביצוע הטרנספר הלכה למעשה"; “צועדים לחיים חדשים: הקניית הנכונות לטרנספר בקרב ילדים ובני-נוער" ועוד.
מעל הבמה תהיה כתובת באותיות פלדה: “כה אמר רחבעם: לא בשוטים ולא בעקרבים: בכלי תחבורה סדירים בלבד!”

אולם לא רק שאלת הטרנספר מרכיבה את מורשת גנדי-זאבי ז"ל, כמובן.

במכון למורשת גנדי-זאבי תהיה פינת חי, שבה יגודלו נמרות פראיות. במקום ינתנו הרצאות מפי זואולוגים שידברו על התפריט המועדף על הנמר, ועל החשיבות לא לדכא את רוח הנמר המגודל בידי אוהב ארץ-ישראל. כמו כן ידבר היסטוריון צבאי על הנמר כסמל צבאי ועל תרומתו למורל צבאה של מדינה קטנה ומוקפת אויבים. מזרחן ידבר על הפחד מהנמר והכבוד שרוכשים לו בני העמים השמיים. כבר נודע לנו שבתקופה הראשונה תהיה הרצאת אורח מיוחדת מפי קצין בכיר בדימוס במחלקת המחקר של אמ"ן, שיספר לקהל (מספר המקומות מוגבל, נדרש סיווג בטחוני) על "אסד: האריה הסורי שהוליד גור נמרים אינטרנטי" (למי שאינם ארץ-ישראליים שורשיים נזכיר ש"אסד" בערבית פירושו "אריה").

לא ייפקד מקומה של פינת היצירה לילדים. הללו יוכלו להרכיב מיני-עוזים מעצי ארץ-ישראל אותנטיים (אלון, חרוב ואלה). תמורת תוספת תשלום יוכלו הילדים המעוניינים בכך להרכיב מקלעים אפס-חמש מעצי-זית שנעקרו ביש"ע. ילדים מתחת לגיל 8 יוכלו להטביע לעצמם דיסקיות באמצעות מכשיר מיוחד.

מרכז המורשת, נאמן לגישתו הגורסת התמודדות חזיתית ואי-מצמוץ כלפי כל היבט בחייו של גנדי, יכלול גם "אגף שמור" (המתכננים מכנים אותו בשובבות "האגף המזרחי"). שם יוכלו המבקרים להתרשם מתערוכה על תולדות הפשע בשכונות דרום תל-אביב, בדגש על שכונת התקווה. תצוגת קבע תעמוד על תחנות עיקריות בחיי של בצלאל מזרחי, וקשריו החמים של גנדי-זאבי ז"ל, שעבורו ערך החברות עמד תמיד מעל לכל חוק כנסת בן-חלוף. בתחום האורקולי תלווה התערוכה בקריאת העדויות של גנדי-זאבי ז"ל בבית-המשפט, עת נאלץ להסביר מדוע נזעק באמצע הלילה לאחר טלפון מאחד מראשי הפשע ומה היתה כוונתו כשדיבר על "הלבן" שנמצא בביתו ועל המקום שבו הניח אותו. מובן שגם "הלבן" יזכה לטיפול נאות: באגף העיצוב של המוזיאון תוצגנה שידות לבנות למכביר, בשלל עיצובים, שידות שכולן מייצגות את העיצוב הארץ-ישראלי האותנטי הנפוץ בדרום העיר העברית הראשונה, משדרות הרצל, דרך רחוב סלמה וכלה בחולון ובת-ים. כך לא יהיה מבקר שלא
ישרט בתודעתו ההכרה שאותו "לבן" לא היה אלא "השידה הלבנה" המפורסמת של גנדי-זאבי ז"ל, אותה קיבל מחברו מזרחי הזכור לטוב. הולוגרמה צבעונית תניע את הכתובת "כשחבר קורא לי, אני בא!” ברחבי המוזיאון.

בואו בהמוניכם, לפני שמשרד החינוך יכלול ביקור חובה בתכנית הלימודים לכל הכיתות. אם לא, כמו שאומרים, "נעשה גם לכם מרכז מורשת”, ודי לחכימא.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ישי  ביום 16 במרץ 2005 בשעה 17:05

  נדמה לי שהבולשביקים הסטליניסטים הגלו גם את הטטרים מחצי האי קרים למרחבי סיביר.

  לעקרו של דבר ועניין
  הבריונות הכוחנית הרסה בבואה את התרבות בנתצה את המוסר החריבה כל קידמה שהיא. חברתית, רוחנית, מדעית וכו וכו וכו.
  לחבורת הרוע האכזרית הזו בהחלט אפשר לצרף את מיודענו מגדל הלביאות כקיביצר שלמזלינו נחסכה ממנו ומאיתנו ההתנסות המעשית שלו.

  אבדתי כבר מזה זמן את היכולת להתחלחל מהאפשרויות שעל דברים אלה ילמדו צאצאינו כמורשת ציונית.
  על שימון חבר להכביר מלים, מלבד היותו כעוף החול.

 • רגינה אבסולוט  ביום 16 במרץ 2005 בשעה 18:07

  בימים אלה הולך ומוקם מרכז למורשת רבין, שמנהלי התוכן שלו מורטים את שיער ראשם בניסיון למצוא ציטטה אחת של האיש שתעורר השראה (למעט נפולת של נמושות או לשבור להם את הידים והרגלים) . שוקלים חסות של וודקה אבסולוט למקום, וממחזרים בפעם האלף תמונות מבית הספר כדורי.
  ומורשת רפול? מבחר חמשירים על ג'וקים מסוממים בבקבוק והנחיות לאיסוף תרמילים וחבישת כומתה.
  אשרי העם שאנשי הרוח שלו הם כאלה…

 • קורינה  ביום 16 במרץ 2005 בשעה 18:53

  ליתר דיוק: דירה קטנה בשכירות שבה מנהלת העמותה האביונה מאבק קיום יומיומי.
  כתבתי על כך כאן:
  http://www.notes.co.il/corinna/10301.asp
  נו, טוב, בתור נשיאת המדינה, אני יכולה לשנות הכל.

 • איריס  ביום 16 במרץ 2005 בשעה 19:33

  את החדר האחרון, טוב אני לא רוצה להיות מקברית, יו נו, בית מלון, התגנבות…וקפצונים. ממש פורימשפיל.
  אולי צריך להוסיף לוגו למוזיאון "הזורע רוח בדמעה יקצור סופה ברינה" או משהו כזה.
  תמיד צריך לזרום עם הרעיונות האלה עד סופם המר

 • צמח בר  ביום 16 במרץ 2005 בשעה 23:09

  אצלי בבלוג

  אני חייבת זה ארוך מדי.

 • ריקי  ביום 16 במרץ 2005 בשעה 23:29

  טרנספר של יהודים
  עקירה של ישובים סתם כך
  לרצות את הערבים
  אז זה מותר ???

 • צמח בר  ביום 16 במרץ 2005 בשעה 23:37

  כינויו של זאבי- גנדי- נצמד אליו, כשהוא למסיבת פורים לבוש בסדין.

 • הצועד בנעליו  ביום 17 במרץ 2005 בשעה 9:52

  בתנאי שבלוח האבן או הברונזה שבכניסה יהיה כתוב:
  "הוקם הודות לנדיבותה של מפלגת העבודה, ידידה ושותפה לדרך, שכמו המנוח, תמיד באה אם צריך"

 • אורלי  ביום 17 במרץ 2005 בשעה 17:09

  שום דבר לא ישנה את העובדה שיורם צודק. גנדי תמך באורח עקבי במדיניות מתועבת, שגם אם יש לה שורש כלשהו בהגות של מפא"י בשנות השלושים, אחרי השואה וכל מעשי הטבח וההגליה מאז, קשה לראות בה שום דבר פרט לפשיזם גזעני אפל.
  נראה לי שמרכז המורשת הזה נועד בעיקר לספק פרנסה לילדים החמדנים של המנוח.

 • דרור  ביום 17 במרץ 2005 בשעה 19:57

  לפני כמה שנים ראיתי בסניף הדואר שתי הנפקות חדשות של השירות הבולאי, כלומר שני בולים זה לצד זה, שערכם הנקוב אם איני טועה היה זהה: באחד היה רחבעם זאבי, ובשני היה ברוך שפינוזה.

 • המתבטא  ביום 17 במרץ 2005 בשעה 20:36

  סימטריה יש בזה בכל זאת: שפינוזה נודה וגנדי היה צריך להיות מנודה מעם ישראל

 • איריס  ביום 18 במרץ 2005 בשעה 18:24

  ויש מין המיסטיקונים המקובלים שיגידו שראית את החטא ועונשו, ולא ברור מי זה מי…

 • פרופלור  ביום 24 במרץ 2005 בשעה 16:55

  שורש הרע הוא מורשת רבין.
  אם לא הובן עדיין – המדינה עובדת על עיקרון הסימטריה.
  לא יכלו לנדות את מאיר כהנא (מדינה דמוקרטית) בלי לנדות את השוליים הערביים (מדינה יהודית)
  לא יכולים לעודד את סרבני השטחים, בלי שישתמע מזה, על כרחו עונה אמן, עידוד של סרבני הימין.

  ותיקון טעות- רבין המנוח לא שתה וודקה. הוא התוודע לקסמי המשקה כששירת בוושינגטון, קצין תמים שלא יודע שאת הכוס המלאה בחלקה רק מחזיקים ביד כדי לדבר במסיבות קוקטייל, לא שותים חלילה ומסכימים למילוי. והמשקה – ויסקי, כפי שהעידו הבקבוקים הריקים שפונו מהלשכה בכל שבוע.

 • נערן עקב  ביום 1 במאי 2005 בשעה 16:09

  נברת בעצמות יבשות.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: