מה נעשה אם יערפו את ההנהגה?


 

דמוקרטיה מושעית בשעת חירום

בעיתונות האמריקנית התפרסם לאחרונה דבר קיומה של תכנית סודית ביותר להתמודדות עם מתקפת גרעינית מוקדמת של ברה"מ בימי המלחמה הקרה. התכנית, שהופעלה בימי הנשיאים רייגן ובוש האב, נולדה בעקבות העובדה שהאמריקנים עצמם עסקו בפיתוח תכנית למכת-מנע גרעינית נגד ברה"מ. בעקבות כך, חשבו בפנטגון על האפשרות שהסובייטים יעשו לאמריקנים בדיוק את אותו הדבר. המתכננים האמריקנים סברו שאחד התרחישים החמורים והמדאיגים ביותר הוא שבמכת-מנע סובייטית כזו תחוסל המנהיגות האמריקנית, ובראשה הנשיא. הם חששו שאירוע כזה ישתק את ארה"ב ואף ימוטט אותה כליל. בעקבות כך, הוקם גוף חשאי ביותר, שתוקצב במאות מיליוני דולרים לשנה, שתפקידו היה להיערך לאפשרות של "עריפת" ראשו של הממשל בארה"ב.

הדרך של האמריקנים להתמודד עם מצב כזה הייתה להקים שלושה "גרעיני ממשל" לשעת חירום. מדובר היה בקבוצות של בין ארבעים לששים איש, אנשי מנהל וצבא בעלי יכולת להפעיל את המערכות החיוניות ביותר של ארה"ב. בראש כל אחת מן הקבוצות הללו עמדה אישיות בעלת הכשרה, סמכותיות ויכולת ביצוע. מדי חודשים אחדים הייתה כל המערכת עורכת תרגיל מקיף. הקבוצות היו יוצאות בחשאי, בשיירות ליליות, ליעדים נידחים ברחבי הארץ הענקית. מן המקומות הנידחים הללו היו בעלי התפקידים מתרגלים הפעלת מערכות פיקוד, שליטה ובקרה חלופיות למקרה הצורך, תוך הטעיית הלוויינים הסובייטיים וטשטוש העקבות. המחשבה הייתה שגם במקרה של שואה גרעינית, ישרוד לפחות אחד מאותם "שלדי ממשל".

אחת הבעיות המרכזיות שהעסיקו את המתכננים הייתה האם במקרה של מכה גרעינית סובייטית והופעתו של ממשל ארעי כזה יש לכנס את הקונגרס, מקור הסמכות החוקתי בארה"ב. יו"ר הקונגרס הוא גם אחד האישים העשויים להתמנות לנשיא במקרה של מות הנשיא המכהן וסגנו. לאחר דיונים הוחלט לוותר על הקונגרס. המתכננים לא ראו אפשרות לתרגל אישים רבים מדי, מה גם שחלק מן המעורבים בתרגול אפשרי של הקונגרס היו חסרים סיווג בטחוני מתאים. בעיה נוספת הייתה בכך שכינוס הקונגרס בתנאי שואה גרעינית אינו דבר פשוט כלל ועיקר.

הדמוקרטיה האמריקנית הייתה אם-כן מושעית בשעת חירום, לפרק זמן לא ידוע. בראש השלטון היה מוצב אדם שנעדר כל סמכות חוקתית, ושכוחו בא לו מן הממסד הביטחוני. שניים משלושת ראשי הקבוצות מוכרים לנו היטב גם יותר מעשר שנים לאחר שהנשיא קלינטון הפסיק את התוכנית. האחד היה חבר קונגרס חרוץ בשם דיק צ'ייני והשני היה איש מעולם התעשייה והעסקים, בעל עבר בטחוני, בשם דונלד רמספלד. יש בכך כדי להסביר את התנהגותם בשעות הראשונות שלאחר פיגועי ה-11 בספטמבר.

בהקשר הישראלי כדאי לשים לב לכך שלאחרונה פורסמו בתקשורת הישראלית והזרה שתי ידיעות מטרידות. האחת, שבמקום עלום ליד ירושלים עוסקים כלים כבדים יומם ולילה בחפירה בסלע כדי להקים קריית ממשלה אלטרנטיבית, מוגנת ביותר, למקרה של שעת-חירום קיצונית. והשנייה היא שלאחרונה הייתה בביירות התכנסות של ארגוני טרור לקראת גל טרור גדול נגד מטרות ישראליות בעולם. באותה התכנסות הוצגה רשימה של אישים ישראליים שיש כוונה לנסות לחסלם.

השאלות העולות דחופות: האם יש היערכות למקרה של "עריפת" צמרת השלטון הישראלית? האם קיימת היערכות משפטית להבטחת המשך הדמוקרטיה? הדברים חריפים במיוחד לא רק לאור האיומים אלא גם נוכח מימדיה הקטנים של מדינת ישראל וקרבתה הגדולה לאויביה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אמיגו  ביום 22 בפברואר 2004 בשעה 22:31

  זה יכול להיות תרגיל מעניין, לחפש פה – איך אמרת – אישיות בעלת הכשרה, סמכותיות ויכולת ביצוע. אם נמצא כזו בוא נמנה אותה כבר עכשיו, למה רק במקרה חירום?

  וקצת יותר ברצינות, נדמה לי שהבעיה פה פחותה מאשר בארה"ב משתי סיבות עיקריות: ראשית, הכל הרבה יותר קטן ולכן הרבה הרבה יותר פשוט לתאום במקרה חירום.
  שנית, הברדק גם ככה חוגג, עם הצמרת ובלעדיה, כך שהתפתחה פה מערכת שלטונית ש"מסדרת את עצמה" (Self Organizing System). בדרך כלל זה מתכון לצרות, אבל דווקא בתרחיש של "עריפת הצמרת" זה מקנה חסינות מסויימת, כמו שאת רשת האינטרנט יותר קשה להשבית בהשוואה למחשב מיינפריים מרכזי.

 • אורי  ביום 22 בפברואר 2004 בשעה 22:37

  יורם, דומני ששתי המובאות האקטואליות שהבאת מהעיתונות הישראלית משלימות זו את זו, אלא שסדר הבאתן היה צריך להיות הפוך. בקיצור, התשובה חיובית: יש היערכות להתקפה על ראשי המימשל, והיא מתבצעת באותה מערכת מנהרות בהרי יהודה.
  ועוד משהו: נראה שהתיפקוד במצב החירום לא היה בעל מאפיינים שונים מאוד מזה של האמריקנים. גם אצלנו לכנסת יהיה תפקיד משני בלבד בתיפעול המערכת השלטונית במצב חירום. נגיד את זה ככה: קל יותר לקיים תרחישים מעין אלה בהשתתפות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ"ל, כמה אלופים והיועץ לביטחון לאומי, מאשר לערוך תירגול רב-משתתפים שבו נוטלים חלק, למשל, כל חברי הכנסת.

 • אילן גוט  ביום 23 בפברואר 2004 בשעה 10:48

  לכנסת אין כל תפקיד בשעת חירום. לפעמים מודיעים לה מתוך רצון טוב שהחלה מלחמה. כל השוואה לקונגרס האמריקאי מופרכת.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: