"לתת גיבוי"


אפוד הטפלון הישראלי

 

מי לא נותן גיבוי? מי לא עסוק בלדרוש שיתנו לו גיבוי? קציני צבא נותנים גיבוי לחיילים, ומקבלים מצדם גיבוי מן הדרג המדיני. הנהלות של קבוצות כדורגל נותנות גיבוי למאמן , הנהלות בתי-ספר נותנות גיבוי למורים ושרים נותנים גיבוי למנכ"לים ועוד ועוד.
 
אבל… מה זה בדיוק "לתת גיבוי"?
 
משלושים שנות ותק של קריאה במדורי הספורט למדתי על זה דבר או שניים. זה הולך בערך כך: קבוצת כדורגל מפסידה בשניים או שלושה משחקים ונקלעת למשבר. פעם היו כותבים מיד "חתול שוחר עובר בין האוהדים למאמן". היום סביר יותר שנקרא על כך שהאוהדים קיללו אותו, פגעו ברכבו, איימו עליו ברצח בשיחות אנונימיות ומרחו גרפיטי על קירות בשכונתו. כך או אחרת, הנהלת הקבוצה מתכנסת ובסיום הישיבה יוצאת הודעה לתקשורת: "ההנהלה נותנת גיבוי מלא למאמן". מניסיוני אני יודע, שבזאת בדרך-כלל אפשר להתחיל לספור את הימים שנותרו למאמן בתפקידו, בטרם תדיח אותו בדיוק אותה ההנהלה ש"גיבתה אותו".
 
בנימה קצת יותר רצינית, אפשר לומר ש"לתת גיבוי" הוא אותה פעולה שבה הצד בעל האחריות המיניסטריאלית, הפיקודית או הניהולית, נזעק בעל כורחו לתת תגובה ראשונה על משבר, תקלה, מחדל או כשלון. כמו קיפוד, כמו גור כלבים מבוהל, התגובה הראשונה היא להסתגר, להתכרבל למין בייגלה מחשבתי, רטורי ופומבי. מביעים "אמון מלא" במי שנראה שעלול להיות אחראי לבעיה. עם שוך ההלם הראשוני, אלוהים גדול, והגיבוי – בדרך כלל קטן מאוד.
 
במציאות הישראלית, שבה משברים, דרמות ומחדלים הם עניין של יומיום, כרוך לא פעם המושג "לתת גיבוי" במה שמוצג כתפקוד רגיל של מערכות וגופים. לא פעם בא אותו "גיבוי" שמכריזים עליו כאילו מדובר במנטרה לחפות על חוסר שליטה בדברים, היעדר כל מושג ביחס לנעשה וחוסר יכולת להשיב במלים פשוטות על שאלות כמו "מה קרה?", "מי אחראי?", "איך לא ידעו מראש ש…?", "האם דאגו לבדוק ש… לפני ש…?"
 
"לתת גיבוי" – אפוד הטפלון של האחראים למיניהם, אפוד שסופו להיסדק תמיד.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עמי סלנט  ביום 22 בדצמבר 2003 בשעה 22:50

  תודה על קטעי הגות נדירים באתר רשימות , כאלו שיש בהם מוסר השכל.

 • פרוטופלסמה  ביום 20 בינואר 2005 בשעה 15:29

  לתת גיבוי הוא אחד מהאמצעים הנפוצים המשמשים לכסת"ח.

 • אסף  ביום 21 באוקטובר 2006 בשעה 12:17

  מה רע ב"לתת גיבוי" כמושג
  למעט העובדה שהנסיון אומר כך וכך
  בהקשרים שהזכרת
  במקצועי, אני בודק מערכות כיבוי אש אוטומטיות

  בקניונים למשל, אני עשוי לבוא כבודק של חנות אחת בה קיימים כשבעה מתזים המחוברים לצינור המוזן ממערכת הכיבוי הגדולה בקניון, כאשר בתחום החנות אין ברז שליטה ומערכת אתרעות עצמאית.
  בדו"ח הבדיקה אני מאשר את מערכת הכיבוי בחנות
  אם הכל תקין)וכותב: "מערכת המתזים בחנות "מגובה" על ידי משאבות, תחנות שליטה (קומתיות, איזוריות),בקרת אתרעות וחיבורי הסנקה לכבאית, שאחזקתם באחראיות הנהלת הקניון.כמובן שאיני יודע מה מידת האחראיות שלוקחת על עצמה הנהלת הקניון
  ובהלחט יתכן שאין לה, כמגבת המערכת שמגבה, שום מידע על תקינות המערכת המגבה. (לפי דבריך תוך זמן מה יתברר שלא קיים שום גיבוי מתועד ומדווח .או קיי).אם כן או לא
  איך הייתי אמור להתנסח
  כדי לא לעצבן
  זה ה"גיבוי"כשלעצמו שאולי לא קיים אבל לא המלה גיבוי שלוקה
  נהפוכו המילה דווקא קולעת מאוד
  ודומה שחרף עצבנותך הפרטית היא מילה המביעה גם ציורית את משמעות הדבר אותו היא מכסה

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: