"פיגוע פלילי"


אם זה פיגוע, אפשר להירגע

עכשיו הכל בסדר. זה לא סתם ניסיון רצח במסגרת מלחמת פושעים. עכשיו זה כבר "פיגוע פלילי". הצמידו לעניין את המלה "פיגוע" וזה אמור להדגיש את חומרת העניין. לא עשו את זה כשנהרגה אישה בדרום ת"א בניסיון רצח אחר וגם לא כשנהרגו שני בני-זוג בחדרה, מרימון שהושלך במסגרת מלחמת עולם-תחתון, אלא רק כשנהרגו שלושה עוברי-אורח תמימים. כלומר: דרגת "פיגוע" מגיעה כשיש לפחות שלושה הרוגים. ככה זה בסולם המקומי.
 
רשמו לפניכם: בתוך זמן קצר תוצמד המלה "פיגוע" לכל מיני אסונות ומעשי רשע מקומיים. "פיגוע בכביש" יהיה הכינוי לתאונת-דרכים עם הרוגים כתוצאה מנהיגה בשכרות או נהיגה פרועה. "פיגוע כלכלי" או "פיגוע חברתי" יהיה הכינוי לדרמה הבאה בתחום המשבר הכלכלי המכה בנו: התאבדותו של עוד חקלאי שלא יעמוד במצב הקשה, או אב שירצח את משפחתו בהתקפת טירוף ויאוש בגלל חובות שישברו את גבו.
 
אבל אפשר להיות רגועים. עכשיו זה כבר "פיגוע פלילי". וקציני המשטרה מיהרו להכריז "במלחמה כמו במלחמה". הכריזו והישירו מבט נפוליאוני אל המצלמה. הימ"מ, לא פחות ולא יותר, הימ"מ יילחם בפשע. נרגעתי.
 
וזה רק עניין של זמן עד שמשרד התחבורה יקים יחידת "מסתנהגים" כדי ללכוד נהגים-מפגעים ועד שמשרד העבודה יתקוף את מוקדי האבטלה במסוקי "עבדון" שיעלו מן האופק האפל של עיירות הפיתוח.
 
אפשר להירגע. אנחנו בידיים טובות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • פ"ק  ביום 12 בדצמבר 2003 בשעה 10:37

  זה במסגרת קטגוריה חדשה? "מלים ומונחים שהולכים לעצבן אותי"? כי עוד לא יבש הדיו, שלא לדבר על נוזלים אחרים.
  חוצמזה, "טרור כלכלי" או "טרור חברתי" הם כבר מונחים ותיקים וידועים, שבעיני דווקא ממעיטים בערך המצב בארץ, שהוא יותר "טיהור" מאשר "טרור". אבל לא שואלים אותי, וטוב שכך.

 • דודי  ביום 12 בדצמבר 2003 בשעה 14:36

  בפורום שפה עברית בווינט (אתה מוזמן, יורם) הציע "דויד פ." את המילה הזו לתיאור הרג המוני מקרי במסגרת ניסיון חיסול פלילי.

  אגב, "פיגוע" היה במקורו "פיגוע חבלני", וקוצר. ידוע שמשמעות של מילים נמתחת ומשתנה לפי הצורך. (למשל "תחנת רדיו המשדרת באינטרנט" – גם "רדיו" וגם "שידור" שינו כאן משמעות). למילה המקורית "פיגוע" עצמה אין קשר למחבלים דווקא.

  ומעבר למילים – לדעתי השר והמפכ"ל היו צריכים להתפטר, ואם לא עשו כן היה צריך לפטרם. חייבים לקשור בין תפקוד המערכות השונות לבין גורלם של העומדים בראשן. כיום אין כל קשר.

  מצב בטחון הפנים, כמו המצב בכל תחום אחר יכול להיות נורא, אבל כל עוד השר הממונה ישמיע את ההצהרות המדיניות שהציבור אוהב (ולא חשוב אם זה "לגרש את ערפאת" או "לסגת חד צדדית" או "לבנות גדר") ויקפיד לשמור על קשר עם חברי מרכז המפלגה – תפקידו ומעמדו מובטחים. איזה מניע יש לשרים בעצם – מלבד רצון טוב – לעבוד ברצינות לקידום ענייני המשרדים? להיפך – נניח ששר יעבוד יום וליל בענייני המשרד, לא ישמיע הצהרות ולא ילך לשמחות של חברי מרכז – ונניח גם שתודות לעמלו יצליח המשרד. (למשל כמות הפשיעה תרד ב 10 אחוז). האם הוא יבחר שוב?

 • יורם  ביום 12 בדצמבר 2003 בשעה 14:51

  אני מברך על המלה החדשה המוצעת… לפחות נשמר ההבדל לעומת "פיגוע". יחד עם זאת, איך יקראו לפושע הבא שייצא לחסל מפיונר בכיר? "מחסל מפשע"? "פושע מפשע?"
  המציאות מופרעת מכל דמיון, אני יודע…

 • דוד ארנון  ביום 14 בדצמבר 2003 בשעה 0:21

  למה לייחד את "פיגוע" רק לפיגועי טרור? לנפגעים זה לא משנה הרבה מה הניע את מניח חומר הנפץ.

 • מרסלה אדרעי  ביום 23 בנובמבר 2004 בשעה 4:36

  אין צורך לנכס את המילים פיגוע וטרור אך ורק לארועים בטחוניים במאהל הנודד השתמשנו במושג הטרור הכלכלי באוגוסט 2003. וזה מזכיר לי את ניכוס המילה שואה כאשר נעשתה כאן בארץ שואה כלפי קבוצה גדולה של מרוקאים ע"י המפעל הציוני בראשותו ובניצוחו על פרוייקט "ילדי הגזזת" של ד"ר שיבא.כאשר אני כתבתי שואת "ילדי הגזזת" כל יפי הנפש הזדעקו לא על העוולות שנעשו אלא על השימוש במילה שואה…וכל האנשים שמזדעזעים ממילים ואינם מגיבים על התוצאות של מעשים אלה אני בזה להם.
  אדרעי מרסלה
  מאהל נודד

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: