כולם "סוגרים מעגל", כל הזמן


 

"סוגרים מעגל" ומפסיקים לחשוב

 

"לסגור מעגל"

 

הפעם, יתר מהמלה עצמה, מעצבן אותי המושג. "לסגור מעגל" הפך למין ספורט לאומי. הפצוע שהחלים מדבר עם הרופא שטיפל בו, התלמיד שהיה למדען מפורסם מדבר עם הגננת שלו, ותיקי הקרבות שבים לאתר הלחימה – כולם "סוגרים מעגל".

 

באנגלית ידוע המונח הפסיכולוגי "closure", ויכול בהחלט להיות שהוא מקור הביטוי "לסגור מעגל", מה גם שנפוץ הצירוף "a sense of closure". אלא שכפי שקורה אצלנו לעתים קרובות, שימוש יתר ואוטומטיות מרוקנים את המושג מתוכנו והופכים אותו לקלישאה חבוטה שהכל משתמשים בה וכבר לא יודעים למה היא מכוונת. המחשבה החוזרת הזו על "סגירת מעגל" היא חלק ממאמץ ההשטחה וההאחדה הרווח כאן. היא גם מעניקה לתקשורת רגעים מדויקים של קליימקס מתוכנן, לפני האייטם הבא.

 

בתקופה האחרונה היו שתי דוגמאות תמוהות במיוחד ל"סגירת מעגל", ונראה לי שהן אומרות הכל.

 

ציון 30 שנה למלחמה יום הכיפורים הביא איתו מבול של אמירות על "סגירת מעגל". בתקשורת אף נשמעו חיילים שלחמו אז אומרים שעכשיו שמלאו למלחמה 30 שנה אפשר להפסיק לדון בה, אפשר "להעביר אותה למקום אחר". הגילויים (עם או בלי מירכאות) שהתפרסמו על דברים שקרו אז הוסיפו שמן למדורת "סגירת המעגל", כאילו עכשיו הכל ברור, השאלות זכו לתשובות ואפשר "לעבור הלאה", ביטוי נוסף שעוד אטפל בו כאן…

ובכל זאת, האם אין בהודעות החוזרת על "סגירת מעגל" דוגמה להתחמקות ממשא הדברים? האם מי שאיבד אדם יקר, למי שנפצע ואיבד עין, יד או רגל ולמי שאיבד אמון בסיסי בשלטון ובתבונתו יכול לקבל על עצמו את המעגל הסגור ואכן "לעבור הלאה"?

 

 

תהיות דומות עלו בלבי מול "סגירת מעגל" בוטה, מעליבה ומרגיזה עוד יותר:

 

חיל האוויר הפולני ציין כך-וכך שנים להיווסדו. 75 שנה? מספר עגול מפתה תמיד להכריז על מעגלים שנסגרו. בכל אופן, הפולנים החוגגים הזמינו נציגים של חילות אוויר מכל העולם ליטול חלק בשמחתם. אני לא יודע אם דובר על קפה ועוגיות סביב שולחן עם מפיות רקומות, מול ויטרינות מלאות וזות פולניות מצועצעות, או אם דובר על הפנלים הרבים שיקורצפו בבסיסי האוויר הפולנים לקראת החג. אבל הנה מסתבר שחיל האוויר הישראלי ביקש מן הפולנים לבצע (הרי תמיד מדובר ב"ביצוע") מטס מעל…. מחנה הריכוז אושוויץ. ברדיו התראיין הטייס, מפקד ה"מבצע" ואמר שתהיה בכך משום "סגירת מעגל". מדובר במבצע מורכב, הוא אמר. צריך לתכנן נתיב טיסה באזורים שהחיל לא טס בהם מעולם, ונדרש הרבה תיאום ומה לא. ואחד הטייסים ייקח איתו פריטים מהמחנה, מן הסתם כדי להדק את "סגירת המעגל". ואני חשבתי על התנ"ך מהשואה שאבד עם אילן רמון ז"ל, ועל אי-למידת לקחים.

 

ומה אמור להיות לאחר ש"ייסגר המעגל"? גם בעניין השואה ואושוויץ "נעבור הלאה"?

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • חנן כהן  ביום 29 בנובמבר 2003 בשעה 18:47

    ידידה שלי שהיא קצינת מבחן סיפרה שמטופל שלה אמר שהוא השתנה לחלוטין ועשה תפנית של 360 מעלות.

  • יורם  ביום 29 בנובמבר 2003 בשעה 19:11

    "אפילו" פוליטיקאים כבר נתפסו באמירה הזו, אכן!

    ובעצם – מי שעושה תפנית של 360 מעלות לא רק סוגר מעגל אחד, אלא פותח חדש…

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: